Pilates

Tato metoda tělesného cvičení byla vyvinuta a propracována už na začátku 20. století a jejím zakladatelem byl německý cvičitel Joseph Pilates, který svoji metodu nazval „kontrologie“ protože byl přesvědčen, že je možné využít mysl k tomu, aby kontrolovala a řídila svaly. Cílem této metody je zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost. Také věřil, že duševní a tělesné zdraví je jedna spojená nádoba a že cvičení dokáže pomoci při uzdravování z nemoci a při zdravotních komplikacích. Postupně se tato metoda cvičení vyvíjela a dnes ji můžeme cvičit jak ve fitness centru, tak u fyzioterapeutů.

Pilatesova metoda se snaží docílit řízeného a promyšleného pohybu ze silného středu těla, a vychází ze soustředěného, plynulého, přesného a řízeného pohybu. Samozřejmě nemůžeme zapomenout důležitost správného dýchání.

Pravidelným cvičením můžeme docílit a zajistit vzpřímené držení a ulevit od bolesti zad, které v dnešní době zejména při sedavém zaměstnání je víc než nezbytné. Za pomoci aktivace hlubokého stabilizačního systému, na který je kladený při cvičení co největší důraz nás přivede ke zlepšení síly břišního svalstva s plochým bříškem a žádným podbřiškem. Pomůže nám při vyrovnávání se s našimi dysbalancemi těla. Cvičením si vylepšíme celkovou koordinaci a kondici a postupně se budete přibližovat k dokonalé funkční flexibilitě a protažení celého těla, což je pro dnešní dobu velmi nezbytné.

Cvičením Pilates docílíme posílení svalů podél páteře a tím si pomůžete v boji proti bolesti zad a můžete také zmírnit nejčastější problémy, které nás se zády provázejí (skolióza, zvětšená hrudní kyfóza a v neposlední řadě lordóza). Také toto cvičení působí jako prevence proti problémům s meziobratlovými ploténkami.

Cvičení Pilates nám také odbourá psychický stres v těle a zbaví svaly od přebytečného napětí, což při dnešní „rychlé“ době určitě všichni uvítáme.